sobota, 16 lutego 2008

Zarząd MI - wybrany

Zarząd Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" Diecezji Bielsko-Żywieckie (od lewej): Anna Zagórska, Maria Duda, Michalina Wołpiuk, Bogusława Beniowska, Jerzy Kupnicki, Danuta Żak, Anna Dziedzic, Barbara Kuś, s. Anna Matera, (powyżej) Piotr Drobisz, o. Krystian Żmuda (wiceprezes narodowy MI), Zygmunt Bolek i Józef Smolicki


Pierwszy zarząd Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” został wybrany w sobotę 16 lutego. Przedstawiciele dziewięciu parafialnych kół MI z diecezji bielsko-żywieckiej funkcję prezesa powierzyli Jerzemu Kupnickiemu z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Wiceprezesem został Zygmunt Bolek z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Sekretarzem rycerstwa będzie Bogusława Beniowska, a ekonomem - Barbara Kuś, obie z Bielska-Białej. W charakterze doradców w zarządzie znaleźli się przedstawiciele wszystkich wspólnot Rycerstwa, reprezentowanych na spotkaniu wyborczym.
Rozpoczęła je Msza św. koncelebrowana przez księży - asystentów Rycerstwa w bielskim kościele św. Jana Chrzciciela. Po spotkaniu wyborczym Rycerze Niepokalanej zwiedzili studia radia diecezjalnego „Anioł Beskidów”, które ściśle współpracuje z MI.
Gościem honorowym spotkania był wiceprezes narodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” o. Krystian Żmuda OFMConv. W spotkaniu uczestniczyła również siostra Anna z Instytutu Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego, który swoją polską siedzibę ma w podoświęcimskich Harmężach.
Rycerstwo Niepokalanej w diecezji bielsko-żywieckiej przeżywa dynamiczny rozwój. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w szeregi tego ruchu maryjnego, zainicjowanego 90 lat temu przez św. Maksymiliana wstąpiło blisko tysiąc wiernych z Podbeskidzia. W siedmiu parafiach istnieją zorganizowane struktury MI, posiadające własne struktury: z zarządem, planem działania i odpowiednim programem formacyjnym. W trzech kolejnych parafiach struktury takie powstaną w najbliższym czasie. Również w ostatnich miesiącach w pięciu kolejnych parafiach Kościoła Bielsko-Żywieckiego zainstalowano pochodzące z Niepokalanowa relikwie św. Maksymiliana.
Elementem sprzyjającym rozwojowi MI jest wykorzystanie radia diecezjalnego na potrzeby szerzenia kultu Niepokalanej. Rycerze przygotowują emitowaną codziennie krótką audycję Maryjną, angażują się także w promocję programu radiowego oraz kwesty na rzecz radia. Z kolei rozgłośnia propaguje idee i cele Rycerstwa, a poprzez program radiowy i działalność publicystyczną w internecie umożliwia słuchaczom wstąpienie w szeregi Stowarzyszenia.
- Z tego powodu - wyjaśnia prezes MI Jerzy Kupnicki - redakcja radia „Anioł Beskidów” jest także siedzibą Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Rycerze z Podbeskidzia w najbliższym czasie wezmą udział w Dniach Kolbiańskich i obchodach rocznicy osadzenia św. Maksymiliana w KL Auschwitz oraz w uroczystościach upamiętniających jego męczeństwo i wyniesienie do chwały ołtarzy. Jeszcze w tym roku planuje się przeprowadzenie rekolekcji rycerskich oraz udział w tradycyjnych spotkaniach modlitewnych w Rychwałdzie i innych miejscach kultu Maryjnego.